طرز تهیه مربا بالنگ؛ مخصوص فصل پاییز با زعفران

طرز تهیه مربا بالنگ

مربای بالنگ یک مربای کاملاً پاییزی ست . زمانی که داخل شیشه قرار می گیرد ظاهر بسیار زیبا و خوش رنگی دارد و هر کسی را به خود جذب می‌کند. بهتر است در این فصل این مربا را امتحان کنید و لذت ببرید.

یکی از مرباهایی که طرفدار خاص خودش را دارد مربا بالنگ است . مصرف مربا به عنوان صبحانه، با کره و خامه بسیار دلچسب است و به مذاق ایرانی ها بیشتر است.

بالنگ جزء مرکبات محسوب می‌شود. ظاهری نسبتا بزرگی دارد و دارای پوست کلفتی هست. از نظر خاصیت بسیار زبانزد است.

بالنگ داری خواص زیادی است. ضد عفونی کننده بدن و صفرا بر هست. مربای بالنگ ضد نفخ و برای گوارش بسیار مفید و تقویت کننده معده است.

اگر تصمیم به درست کردن این نوع مربا را دارید بهتر است موادتان را آماده کنید و با رعایت یکسری نکات و دقت مربای خوبی را بدست آورید.

برای درست کردن مربای بالنگ ابتدا پوست بالنگ را بصورت باریک و نازک بگیرید. سعی کنید از بالنگ هایی استفاده کنید که روی سطح آنها برآمدگی کمتری داشته باشد.

مواد لازم برای تهیه مربا بالنگ:

  1. بالنگ : ۳ عدد
  2. زعفران دم شده : به اندازه لازم
  3. گلاب : نصف لیوان
  4. شکر : ۳ کیلو (هر چقدر بالنگ هست به میزان خود بالنگ شکر استفاده شود).

طرز تهیه مربا بالنگ زعفرانی

طرز تهیه مربا بالنگ:

ابتدا بالنگ را خریداری کنید( از بالنگهایی استفاده کنید که روی سطح پوست آن کمتر برجستگی داشته باشد). بالنگ ها را به صورت نازک پوست بگیرید. سعی کنید از چاقوی برنده ای استفاده کنید (تیز). چنانچه کمی از پوست روی سطح بالنگ ماند اشکالی ندارد همان باعث خواهد شد زمان پخت عطر بیشتری استشمام شود.

بالنگ های آماده شده دو نیم کنید و قسمت درونی آن را (مغز) در آورده و کنار بگذارید. یکی از بالنگ ها را آب بگیرید داخل مخلوط کن بعد با صافی آب را کنار بگذارید.

قسمت درونی بالنگ سفید و پنبه ای شکل است سوا کنید و به قطعات یک الی دو سانت برش بزنید. بعد از برش زدن همه بالنگ ها هم وزن آن شکر کنار بگذارید.

بالنگ برش داده شده را حدود ۱۲ ساعتی درون آب قرار دهید تا کاملاً خیس بخورد . بعد شکری که هم وزن بالنگ را کنار گذاشته بودید را دو لیوان آب داخل آن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد و به آهستگی قوام بیاید.

بالنگ هایی را که داخل آب خیسانده بودید مقداری آب را به خود جذب کرده، پس باید کمی آن ها را با کمک دست فشار دهید تا آب آن کشیده شود.

اکنون داخل یک ظرفی کمی آب بریزید و بالنگ ها را درون ریخته و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه بجوشد. بعد از جوشانده شدن آن را داخل آبکش بریزید تا آب آن کاملاً کشیده شود.

مجداا این کار را تکرار کنید آب را به جوش آورید و بالنگ ها را داخل آن قرار دهید بعد از ده دقیقه جوش آبکش کنید.

نکته : چندین بار جوشانیدن بالنگ و صاف کردن به علت این است که تلخی بالنگ گرفته شود. اگر اندازه آب زمان جوشانده شدن بالنگ بیشتر باشد، تلخی آن بیشتر گرفته خواهد شد.

زمانی که دو بار این کار جوشیدن انجام شد . بالنگ ها را درون صافی بریزید و آب خنک شیر را روی آن بریزید تا کاملا تلخی آن گرفته و با کمک دست بالنگ را کمی بفشارید تا آب آن کشیده شود.

داخل شکر قوام آمده کمی آب بالنگ بریزید . این کار جای آبلیمو برای برطرف کردن شکرک داخل مربا را داده و بالنگ ها را درون شکر قوام آمده بریزید تا بپزند و شکر خوب بخ خورد بالنگ رفته و در قسمت پایانی مقدار کمی از شهد باقیمانده را زعفران دم شده اضافه کنید و به مدت دو سه جوش خورن از روی گاز برداشته و کنار بگذارید تا خنک شود .

نکته : می توانید به مربای بالنگ هل و چوب دارچین اضافه کنید .

نکات کلیدی در تهیه مربا بالنگ:

مربایی که در منزل تهیه شده جزء کمپوت هم به حساب می‌آید .

از زمان آماده کردن مواد اولیه تا پخت این مربا حدود ۲ ساعتی کار خواهد برد.

مربای بالنگ را به عنوان صبحانه یا عصرانه استفاده کنید.

برای اینکه مربای بالنک دچار کپک زدگی نشود کمی آبلیمو اضافه کنید ؛ یا می توانید آب داخل مربای بالنگ قسمت درونی و سفید بالنگ منظور ما هست آن را بگیرید و بعد از رد کردن از آبکش آن را به مربا اضافه کنید.

اگر مربا شکرک زد ، آن شکرک را با دیگر مربا مخلوط نکنید تا همه مربا دچار شکرک زدگی نشود.

اگر خواستید مربای بالنگ را به شکل گل رز درآورید؛ بهتر است پوست بالنگ را به صورت نواری و مرتب بدون بریدگی جدا کنید. بعد آن را به شکل گل رز بپیچید. برای فیکس کردن گل آن را یک خلال دندان قرار دهید . به صورت گل زیبایی در خواهد آمد.

خوشحال خواهیم شد این مربای زیبا  و خوشمزه را درست کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست